JCI Accreditation
For Eng +90 216 524 13 56 / For TR +90 216 524 13 00
Basında Hiperbarik Oksijen Tedavisi

 

DALIŞ HİSSİ YAŞATAN OKSİJEN TEDAVİ YÖNTEMİ: HİPERBARİK

 

Hiperbarik oksijen tedavisi, basınçlandırılabilinen çelik bir kabin içerisinde, hastaya deniz seviyesindeki atmosferik basınçtan 2–3 kat daha fazla bir basınca maruz bırakarak  %100 oksijen solutulması esasına dayanıyor. Bu sayede hedef dokularda azalmış olan oksijen miktarı kullanılan kabin basıncına bağlı olarak 20 kata kadar yükseltilebilirken, çeşitli hastalıklarda ve tedavilerinde iyileşme sürecini de büyük ölçüde kısaltıyor.

Hisar Hospital Intercontinental Hiperbarik Oksijen Tedavisi Bölümü Uzmanı Fulya Erişkon, İç Hastalıkları Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Cihan Top, Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Op. Dr. Faruk Eroğlu, Kulak Burun Boğaz Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Apuhan, hiperbarik kullanımı hakkında bilgi verdi.

 

Tedavi oturarak veya sedye yardımı ile uygulanıyor

Konforlu bir ortamda herhangi bir ağrı ya da acı hissetmeden iyileşme olanağı sunan hiperbarik oksijen tedavi merkezimizde, hastalarımız oturarak ya da yatarak (sedyeyle), basınç odasına alınırlar. Yavaş yavaş odanın içindeki basınç, içeriye hava verilerek, artırılır. Planlanan basınca gelindiğinde (genellikle normal basıncın 2-3 katı kadar) hasta özel maskesini takarak %100 oksijen solumaya başlar. Sağlık görevlilerinin talimatları doğrultusunda genellikle 2 saat tedaviye devam edilir. Süre sonunda basınç azaltılarak tedavi sonlandırılır. Tedavinin basıncı ve süresi her hastalığa ve hastalığın karakterine göre değişebilmektedir.

 

Kabin içerisinde hastalar film izleyip müzik dinleyerek tedavi görüyor

Kullanılmakta olunan basınç odası 12 kişilik kabin olup tam otomatik kontrol sistemine sahip. Kabin içerisinde basınç odasında kullanıma uygun ekranlar mevcut olup hastalar tedavi esnasında film izleyip ve müzik dinleyerek zamanı çok daha rahat geçirebiliyor.

 

Hastane içerisinde hasta hem takip edilip hem de tedavisini görebiliyor

Hastane içerisinde hiperbarik oksijen tedavisi olmasının ise hasta açısından avantajları oldukça fazladır. Herşeyden önce acil bir durumda anestezi ve yoğun bakım ekibi tarafından anında müdahale imkanı sağlanabilmektedir. Yine HBO tedavisine devam etmekte olan hastalara, hastane içerisinde hastalıklarıyla ilgili multidisipliner yaklaşım imkanı sağlanmaktadır. Örnek olarak, yara sebebiyle tedaviye gelen bir hastayı hem kalp damar cerrahi uzmanının, hem plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanının ve aynı zamanda dahiliye uzmanının takip etmesi gerekebilir. Dolayısıyla hasta ayağındaki yarayla uzun uzun dolaşmak yerine bir yerde multidisipliner olarak tedavi olabilmektedir.

 

Hastalığın durumuna göre tedavi süresi belirleniyor

Hiperbarik oksijen tedavisi hastalığa ve hastalığın karakterine göre hiperbarik tıp uzmanı tarafından planlanır. Seanslar şeklinde uygulanan tedavinin bir seansı 60 - 140 dakika arasında değişir. Hastalar çoğunlukla günde 1 kez seansa alınırlar ancak bazı acil hastalıklarda 6 saat ara ile günde 2 kez uygulanması gerekebilir.

 

Yan etkileri var mı?

En sık görülen yan etki basınç değişikliğinin kulak boşluğunda yaptığı etkidir. Bu durum tehlikeli olmayıp, basınç eşitleme yöntemlerinin öğrenilmesiyle önlenebilir. Diğer yan etkiler nadir görülmekte olup, akciğer barotravması, oksijen, klostrofobi (kapalı yerde kalma korkusu) ve geçici miyopi olarak sıralanabilir

 

Her yaştan kişiye hiperbarik tedavisi uygulanabiliyor

Hiperbarik oksijen tedavisi; ülkemizde en çok iyileşmeyen veya zor iyileşen yaraların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların haricinde karbonmonoksit zehirlenmesi, doku oksijeni arttırılarak tedavi edilen ani işitme kaybı, ani görme kaybı gibi hastalıklarda da sıklıkla kullanılır. Hiperbarik oksijen tedavisi her yaşta uygulanabilir.

 

 

DİYABETİK AYAK YARALARINDA EN ETKİLİ TEDAVİ YÖNTEMİ!

Günümüzde diyabet sıklığında artış ve diyabetik hasta yaşam süresinin uzaması, beraberinde birtakım ilave sağlık sorunlarını getiriyor. Bunlar arasında en önemli sağlık sorunlarından biri olan diyabetik ayak yaraları… Çünkü zamanında etkin tedavi uygulanmazsa, ampütasyon nedeniyle diyabet yaraları uzuv kayıplarına yol açabiliyor. Hisar Hospital Intercontinental İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cihan Top diyabetik ayak yaraları hakkında bilgi verdi.

Diyabete bağlı olarak gelişen kronik komplikasyonlar diyabetik ayak yaraları denilen klinik durumun ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Özellikle tendon, bağlar ve eklemi tutan derin yaralar, kemiğe kadar ilerlemiş enfeksiyon, lokal ya da yaygın gangren gibi ilerlemiş olgularda, hiperbarik oksijen tedavisi, önemli bir tedavi yaklaşımı olarak kabul görülmektedir. HBO; yüksek basınçlı ortamda oksijen verilmesi işlemidir. Böylece kanın oksijen taşıma kabiliyeti önemli derecede arttırılmış olur. Bu tedavi yöntemi, yara iyileşmesinin hızlanmasında önemli bir etki sağlar. Hasarlı dokunun beslenmesi ve oksijenijasyonu bu şekilde arttırılarak, önemli bir klinik fayda sağlanabilir. Ayrıca yara yerindeki lökosit aktivitesini arttırarak bağışıklık sistemine katkı sağlar. Amputasyona bağlı uzuv kaybı oranlarını anlamlı ölçüde azaltabilmektedir.

 

ANİ İŞİTME KAYIPLARINDA ERKEN TEDAVİ ÖNEMLİ

Özellikle kış aylarında yaşanan ve iç-orta kulağı etkileyerek ani işitme kaybı ile sonuçlanabilen üst solunum yolu hastalıklarında, hiperbarik oksijen tedavi yöntemi oldukça etkili olabiliyor. Hisar Hospital Intercontinental Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Apuhan ani işitme kayıplarında etkin bir şekilde kullanılan hiperbarik oksijen tedavi yöntemi hakkında bilgilendirdi. Hiperbarik Oksijen Tedavisi ile sağlanmak istenilen iç kulakta oksijen basıncını ve kan dolaşımını arttırmaktır. Bozulan iç kulak metabolizmasının düzelmesine yardımcı olur ve iç kulakta iskemiye bağlı bozulan işitmeyi iyileştirdiği düşünülmektedir. Çok ileri derecede işitme kaybı olan hastalarda daha etkili olduğu görülmektedir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa sonuç o kadar yüz güldürücüdür.  Özellikle ilk 48-72 saat içerisinde başlanması, tedavinin olumlu sonuçlanması açısından çok önemlidir.  Uygulama tek kişilik ya da çok kişilik basınç odalarında yapılır. Hastalar tarafından genellikle iyi tolere edilir. Tıpkı diğer tedavi yöntemleri ya da ilaçlar gibi, uygun dozu, etkileri, yan etkileri de bulunmaktadır.  Nadiren basınca bağlı olarak kulaklarda 'barotravma' denilen bir yan etkiye sebep olabilir. Genellikle ani işitme kaybı tedavisi sonrasında hastaların % 80’inde tam ya da kısmi iyileşme olabilmektedir.

 

ANİ GÖRME KAYIPLARINDA İLK 5 GÜN TEDAVİYE BAŞLANMALI

Görme yeteneğinin kısa süreli ortadan kaybolması kişiyi en çok ürküten durumlardan biri olabiliyor. Bu durum çok kısa süreli de olsa hemen tedavi edilmediği takdirde kalıcı duruma gelebiliyor. Ani görme kayıplarında en çok kullanılan yöntemlerden biri olan hiperbarik oksijen tedavisi hakkında Hisar Hospital Intercontinental Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Op. Dr. Faruk Eroğlu bilgi verdi. Ani görme kayıpları göz hastalıklarının en acil olanıdır. Bu duruma yol açan en önemli hastalık retinal arter tıkanıklığıdır. Retinal arter tıkanıklığı nadir görülen bir hastalık olmasına rağmen sonunda kalıcı görme kaybına yol açtığı için tedavinin en erken zamanda başlaması oldukça önemlidir. Ani görme kaybında tedavi dakikalar içerinde başlaması gerekir. Ancak ani görme kaybında en hızlı yapılması gereken uygulama hiperbarik oksijen tedavisidir.

Hiperbarik Oksijen Tedavisinin amacı santral retinal arter tıkanıklıklarında olduğu gibi retinanın 2/3 ünü sulayan bu arter tıkanmış olsa bile koriokapillaris yolu ile retina oksijenizasyonunu devam ettirmektir. Hiperbarik Oksijen Tedavisi uygulanması sırasında kanın 02 içeriği ve ayrıca basınç yüksekliği ile orantılı olarak oksijenin difüzyonu da artacağı için retinanın canlılığını ve fonksiyonlarını korumak mümkün olabilir. Hiperbarik Oksijen Tedavisi retina hasarının azaltılması sağlanabilir. Hiperbarik Oksijen Tedavisine en kısa sürede başlanması başarıyı artırabilmektedir. İlk 24 saat içerisinde başlanması halinde tedavinin etkinliği daha başarılıdır. Buna karşın ilk 5 gün içinde tedaviye başlanan hastalarda başarılı sonuç elde edilebilmektedir. 

 

 

Detaylı bilgi ve randevu için TIKLAYIN

 

 

 

updated at {date}