JCI Accreditation
For Eng +90 216 524 13 56 / For TR +90 216 524 13 00
Çocuğunuzun Sağlıklı Gelişimi İçin Ağız Sağlığının İlk Adım Olduğunu Unutmayın!

 

Sağlıklı ağız ve dişlerin çocuğunuzun besinlerden daha fazla yararlanmasını sağladığı ve özgüvenlerini geliştirdiğini biliyor muydunuz?

 

Çocuklarda ağız ve diş sağlığında dikkat edilmesi gerekenleri ve ağız-diş sağlığını korumak için yapılan uygulamaları Hisar Intercontinental Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Enver Selman Sümer’den öğrendik…

Çocuklarınızın Ağız Sağlığını Korumak İçin Bu Önerileri Dikkate Alın!

 

Koruyucu Diş Hekimliği Neler Yapar?

 

Fissür Örtücüler: Azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde “Fissür” denilen küçük oluklar vardır. Arka bölge dişlerinde gıdaların tutunmasının kolay olduğu ve zor temizlenebilen bu girintili çıkıntılı diş yüzeylerinin çürüğe karşı korunması amacıyla özel bir dolgu malzemesiyle örtülmesi gerekir. Fissür Örtücüler, arka dişler üzerindeki bu oluklara uygulanan beyaz ve şeffaf renkte sıvı şeklinde plastik esaslı maddelerdir. Diş minesine yapışarak çürük oluşumunu engeller ve akışkan bir kıvamı olduğu için diş oluklarına tamamen tutunur. Fissür örtücüğü uygulamasında diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma yapılmaz. Anesteziye ihtiyaç duyulmadan 5 dakika gibi kısa sürede yapılan bir tedavi şeklidir.


Fluorid Uygulamaları: Flor diş minesiyle gerçekleştirdiği kimyasal bağ ile dişin çürüğe karşı direncini artıran bir elementtir. Bu özelliğinden dolayı pek çok diş macununun yapısında da bulunur. Son yıllarda yapılan çalışmalar, koruyucu tedavi olarak, hamilelik dönemi veya bebeklikte oral yolla verilen flor tabletlerinin diş çürüklerinin gelişimini önlemede yeterli olmadığını göstermiştir. Diş yüzeylerine topikal olarak flor uygulamasının çürüklere karşı direnç kazanmada oldukça etkili bir yöntem olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle 3-6 aylık periyotlarla topikal fluorid jelleri uygulanması, çocuğun ileriki hayatında çürüklere karşı önemli ölçüde koruma sağlayacaktır.

 

Yer tutucu aparey uygulamaları: Bir süt dişi eğer düşme zamanı gelmeden önce çürük, travma ya da başka nedenlerle erken kaybedildi ise alttan gelecek daimi diş sürene kadar bu yerin korunması gereklidir. İste bu amaçla yapılan apareylere yer tutucu aparey adı verilir. Bu mesafenin korunması ileride ortaya çıkabilecek çok daha büyük ortodontik sorunların oluşmasını da önleyecektir.

updated at {date}