JCI Accreditation
For Eng +90 216 524 13 56 / For TR +90 216 524 13 00
Löseminin Belirtilerini Göz Ardı Etmeyin!

 

Lösemiyle Yaşamak…*

Löseminin Belirtilerini Göz Ardı Etmeyin!

02-08 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda çocukluk çağında görülen kanser türlerinin başında gelen lösemiyle ilgili merak edilen soruları sizler için yanıtladık…


Lösemi nasıl gelişir?

Kemik iliğindeki normal kök hücreleri 3 ana hücre tipini meydana getirir. Kırmızı küreler kalp, akciğer ve beyin gibi tüm vücut dokularına oksijen taşır; plateletler kanamayı engelleyerek yaralanmaların ardından olan kanamaların durmasına yardım eden “tıkaçlar”ı meydana getirir ve beyaz küreler vücuttaki enfeksiyonlarla mücadele eder. Lösemi hücreleri; normal hücrelerden daha fazla büyür; daha çok yaşar ve zaman içerisinde normal hücrelerden daha kalabalık bir hale gelir.

 

Löseminin türleri nelerdir?

Löseminin ilerleme hızı ve hücrelerin normal kan ile ve kemik iliği hücrelerinin yerini alması her lösemi tipinde farklıdır. 

 

Belirti ve Bulgular nelerdir?

Lösemi diğer hastalıklarla benzer belirtiler gösterebilir. Tanı koymak için özel kan ve kemik iliği testleri gerekir. Belirti ve bulgular löseminin tipine göre değişiklik gösterir. Çocuklarda daha fazla görülen akut lösemi belirti ve bulguları:


Tanı nasıl konulur?

Kemik iliği testleri (aspirasyon ve biyopsi) genellikle tanıyı doğrulamak ve kromozom anomalilerini gözlemlemek için yapılır. Bu testler löseminin hücre tipini açıklar.


Nasıl tedavi edilir?

Lösemi tedavisinin amacı hastalığın tamamen ortadan kaldırılarak hastanın sağlığına kavuşmasını sağlamaktır. Tedavi şekli ve tedaviden alınacak sonuçlar löseminin tipi ve hastanın durumuna bağlıdır.


Löseminin sosyal ve duygusal etkileri nelerdir?

“Lösemilisin” sözü bireye sanki hayatının bir anda tamamıyla değiştiği hissini verebilir. Teşhisten sonra birçok lösemi hastasının hayatta kaldığını, kaliteli ve güzel yıllar yaşadığını bilmek yararlı olacaktır. Lösemili birçok kişi ilk başta kabul edilmesi çok zor görünen bu durum ile zamanla başa çıkabileceğini öğrenir. Bu dönemde önemli olan hastanın sadece tıbbi kaygıları için değil; hastalık ve tedavisine ilişkin duygusal konularda da yardım istemesidir.

 

* Bu yazı Hematoloji Uzmanlık Derneği’nin hazırladığı ‘Lösemiyi Anlamak’ başlıklı metinden yararlanılarak hazırlanmıştır. 

 

updated at {date}