JCI Accreditation
For Eng +90 216 524 13 56 / For TR +90 216 524 13 00
Sigara Sadece İçine Değil Herkese Tehlike Saçıyor!

 

Son zamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı uyuşturucu, alkol ve özellikle yüksek oranlarda tütün gibi maddelerin kullanımından dolayı toplum olarak ağır bedeller ödüyoruz. Sigara dumanı,  denetim ve duyarlılığın istenilen düzeyde olmaması, sigara içilecek alanların kısıtlı olması nedeniyle, çok daha aktif, tehlikeli bir ajan olarak, pasif içicilere daha çok zarar veriyor. Yeşilay Haftası’nda Hisar Intercontinental Hospital Klinik Laboratuvarlar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık, ciddi sağlık problemlerine neden olabilen sigaranın olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi.

 

En büyük zararı kuşkusuz bebek ve çocuklar görüyor

Bebek ve çocuklar, erişkinlere göre tütün dumanından daha büyük zarar görmektedir. Astım, bronşit, pnömoni, kulak enfeksiyonları, alerjik hastalıklar, gelişme geriliği, çocukluk dönemi kanserleri riski artmaktadır.

 

Kadınlarda kısırlığa kadar gidebilen doğumsal hastalıklara yol açıyor

Sigara kullanan veya sigara dumanına maruz kalan kadınlarda,  adet düzensizliği, infertilite(kısırlık), dış gebelik,  düşük, erken doğum, erken menopoz görülmekte, akciğer ve kalp damar hastalıklarına, özellikle meme kanseri olmak üzere kanser gelişmesine neden olmaktadır.

 

Erkeklerde mesane kanseri riskini önemli oranda artırıyor

Erkeklerde, sperm hareketi, canlılığı ve sayısını azaltarak kısırlığa neden olması yanında, prostat, mesane kanserlerine eğilimi arttırması, göz ardı edilmemesi gereken önemli etkilerdir.

 

Sigara birçok organ hastalığına neden olabiliyor

 

updated at {date}