JCI Accreditation
For Eng +90 216 524 13 56 / For TR +90 216 524 13 00
Sıcak Havalar Dengenizi Bozmasın

 

Yaz mevsiminde, havada bulunması gereken %40 ile %60 oranındaki nemin %90’lara çıkmasıyla birlikte hissedilen sıcaklığın miktarı artıyor. Yüksek nem oranı insanlar üzerinde özellikle kalp damar ve solunum sistemi başta olmak üzere psikolojik olarak da olumsuz etkiler yaratabiliyor. Hisar Intercontinental Hospital Klinik Laboratuvar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık yaz aylarında yüksek neme karşı alınabilecek önemler hakkında bilgi verdi.

 

Yüksek nem oranı nefes darlığına sebep olabiliyor

Havanın belirli bir sıcaklıkta taşıyabileceği nem miktarının  %100 olması, havanın suyla tamamen doymuş olması demektir. Nem oranı yükseldiğinde, hissedilen sıcaklık oranı da artmaktadır. Yüksek nemin olduğu havalarda, ciltte buharlaşma yavaşladığından, vücut yeteri kadar soğuyamamakla birlikte kişi nefes almakta zorlanır ve bunalmaya başlar.

 

Belirtilerin fakında olun

Yüksek nemle birlikte kişide görülen başlıca belirtiler; derinden ve zonklama tarzı baş ağrısı, baş dönmesi, boğazda aşırı kuruma, yutkunma zorluğu, bulantı, başta bacaklar olmak üzere bütün vücutta halsizlik, gözlerde bulanıklık ile kendini gösteren sıcak çarpması ortaya çıkabilmektedir.  Yeterli sıvı alınamayışı ve terleme sonucu, vücuttan tuz ve su kaybı ile halsizlik ve aşırı yorgunluk, tansiyon düşmesi,  göğüste ağrı, çarpıntı, kalpte ritim bozuklukları da görülebilmektedir.

 

Nem yüksekliğine karşı mutlaka önleminizi alın!

 

 

обновлено в {Дата}